Jak wybrać suknię?

Ślub to niewątpliwie najbardziej wyczekiwany dzień przez większość kobiet. Nim jednak do niego dojdzie, każdą pannę młodą czekają liczne przygotowania, a wśród nich przede wszystkim wybór sukni ślubnej. Na pewno będzie to trudna do podjęcia decyzja.

Wśród pięknych ślubnych strojów dostępne są różne fasony i wzory – tradycyjne długie, ale także krótkie suknie. Zazwyczaj salony prowadzące sprzedaż ślubnych sukni dysponują danym fasonem wyłącznie w jednym rozmiarze i kiedy zdecydujemy się na zakup, wówczas sukienka szyta jest na miarę.

Nim jednak do tego dojdzie, warto wiedzieć, czym najlepiej kierować się przy wyborze odpowiedniej sukni ślubnej. Wiele zależy od tego, w jakiej porze roku odbędzie się ślub – jeśli data została wyznaczona na ciepłe, wiosenne czy letnie miesiące, wówczas możesz założyć suknię odkrywającą ramiona, kiedy jednak Wasz wyjątkowy dzień przypada na miesiące chłodniejsze, to koniecznie musisz pomyśleć o dodatkowym nakryciu, odpowiednio komponującym się z sukienką.

Suknia przede wszystkim musi być dobrana do twojej figury, a wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Przede wszystkim musisz obiektywnie ocenić typ sylwetki i zdecydować, które partie ciała chciałbyś podkreślić, a które zdecydowanie ukryć. I tak, jeśli chcesz ukryć zbędne kilogramy to nie wybieraj sukni z marszczonymi koronkami czy bufiastymi rękawami. Szerokie biodra z kolei najlepiej zakamuflujesz w sukni poszerzanej ku dołowi. Duży, ładny biust uwydatni dekolt w kształcie litery V, a jej obniżony stan nie podkreśli zbyt mocno talii. Szczupłe i niewysokie panny młode mogą zdecydować się na suknie o podwyższonym stanie, które bardziej będą eksponować biust. Jeśli jednak jesteś wysoka, to wybierz suknie z fałdami, obniżoną talią, drapowaną. Takie fasony sprawią, że będziesz wyglądała na niższą.

Warto jeszcze wiedzieć, że wyróżnia się sześć podstawowych modeli ślubnych sukni: model klasyczny – charakteryzuje się dopasowaną górą i rozkloszowanym dołem, model empire z kolei to suknia odcięta pod biustem, dół puszczony luźno. Model syrena – biodra są wyraźnie zaznaczone, rozszerzana jest z kolei dopiero od kolan, model princessa – to dopasowana góra z zaszewkami, a dół mocno rozszerzany. Model cygaro – to wąska prosta suknia, bez zaznaczonej talii oraz model w kształcie litery A – cechuje się brakiem zaznaczonej talii, góra jednak jest dopasowana, a dół delikatnie się rozszerza.

Wybór sukni ślubnej nie jest łatwy, jednak wybierając się do salonu mody ślubnej, ekspedientki z doświadczeniem zdecydowanie go ułatwią i wspólnie wybierzecie piękną suknię.